Kto najczęściej pada ofiarą przemocy ekonomicznej?

Kto najczęściej pada ofiarą przemocy ekonomicznej?

Przemoc ekonomiczna może dotknąć każdą osobę, która postanowiła zaufać niewłaściwej osobie. Jednak są grupy szczególnie narażone na wpływ toksycznych i przemocowych partnerów, bo przeważnie w relacji romantycznej do niej dochodzi. Osoby niezdolne do pracy, zmanipulowane i niemające żadnego wsparcia nie mogą uciec i zacząć swojego życia od nowa, przez co są skazane na łaskę swojego oprawy.

Przemoc ekonomiczna rzadko zaczyna się z dnia na dzień. To przeważnie bardzo długi proces, podczas którego mężczyźni albo kobiety coraz mocniej przekraczają granice moralne. Zazwyczaj zaczyna się od odcięcia partnera od własnych środków, na przykład poprzez przekonanie go, że powinien zostawić obecną pracę i zająć się domem. Przeważnie to kobiety są stawiane w takiej sytuacji, ale zdarza się też, że na taką propozycję przystają mężczyźni. Na początku jest w porządku, bo dostaje się pieniądze, ale z czasem zaczyna powoli brakować ich na normalne życie, a do tego dochodzą absurdalne wymagania.

Najbardziej na tego typu oszustwa podatne są młode dziewczyny i chłopaki, który marzą o lekkim życiu u boku kogoś bogatszego, kto zapewni im porządny poziom. Czasami jednak ofiarami stają się osoby w znacznie gorszym położeniu, które nie są pazerne, ale nie są w stanie samodzielnie na siebie pracować. Są na rencie inwalidzkiej i w praktyce całkowicie zależne od zarobków swojego partnera. Bardzo łatwo wykorzystać osobę w takiej sytuacji życiowej, bo nie może w żaden sposób się postawić czy zacząć swoje własne osobne życie. One nie tylko nie wiedzą, jak sobie poradzić, ale często nie mają na to żadnych szans.

Często ofiarami przemocy ekonomicznej stają się też osoby starsze, na przykład ludzie uzależnienie od pomocy swoich dziec. W takim wypadku może być ona próbą odpłacenia pięknym za nadobne, jeśli rodzic zaniedbywał za młodu swoją pociechę albo pozostały między nimi niewyjaśnione konflikty. Czasami jednak pojawia się on tylko dlatego, że dziecko poczuło władzę. Jeśli przemoc ekonomiczna rozgrywa się między dwoma spokrewnionymi ze sobą w ten sposób osobami, nikt nie przyjdzie osobie starszej z pomocą, ponieważ nie będzie się to opłacało, a poza tym nikt nie będzie chciał się nią później zajmować.